Menu Zamknij

Gry bez prądu czyli dlaczego warto sięgnąć po planszówki?

Żyjemy w czasie, w którym technologia szybko przejmuje prawie każdy aspekt rzeczywistości. Dla wielu ludzi jest to dramatyczna i zaskakująca zmiana w sposobie, w jaki żyli przez ostatnie dekady. Dla innych taki jest świat odkąd byli dziećmi.

Dni robią się coraz krótsze i chłodniejsze. Dzieci już nie spędzają tyle czasu na dworze, częściej pada deszcz, wieje wiatr i nie jest zbyt przyjemnie. Rowerki i zabawki ogrodowe zostają odłożone, przynajmniej do wiosny. Ale to nie znaczy, że nasze pociechy muszą się nudzić. Jest wiele sposobów, by spędzić miło czas w domu.

Istnieje sporo gier i zabaw, które umilą nam czas w domowym zaciszu. Z pewnością należą do nich także gry planszowe. Będą jak znalazł na długie jesienne i zimowe wieczory. Są też doskonałą odpowiedzią na świat multimediów, a z grania w planszówki wynika wiele korzyści. Oto niektóre z nich.

  • Źródło dobrej zabawy. Umożliwiają spędzenie czasu wspólnie z rodziną lub przyjaciółmi,
  • Ukojenie nerwów. Świetny sposób na odpoczynek, oczyszczenie głowy z negatywnych myśli, a co za tym idzie, relaks. Gra planszowa to świetny sposób na oderwanie się od problemów dnia codziennego.
  • Trening dla mózgu. Tak jak nasze ciało reaguje pozytywnie na ruch, także mózg potrzebuje wyzwań i Granie w gry planszowe oddala ryzyko zachorowania na Alzheimera, a także zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia demencji. Jesteśmy w stanie poprawić umiejętność logicznego lub kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów. Takie gry uczą także podejmowania strategicznych decyzji, obmyślania taktyki i wyboru najlepszego planu działania.
  • Zdrowa rywalizacja i umiejętność współpracy. Gry planszowe stanowią świetne źródło nauki zdrowego współ Wkońcu ktoś musi wygrać, a ktoś przegrać. W kontrolowanych warunkach i przyjaznej atmosferze łatwiej oswoić się z uczuciem porażki. To cenna lekcja na przyszłość, dzięki której łatwiej poradzić sobie w trudniejszych momentach. Na rynku dostępne są także planszówki kooperacyjne. Uczestnicy rozgrywki, aby wykonać misje, muszą działać wspólnie. To z kolei doskonały sposób na naukę pracy w grupie.
  • Nowe przyjaźnie. Obecnie istnieje wiele grup zrzeszających miłośników planszówek Organizowane są spotkania, podczas których można poznać innych wielbicieli gier planszowych. To świetna okazja na wyjście z domu i poznanie nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach.
  • Śmiech i endorfiny. Okazuje się, że gry planszowe to nie tylko sposób na zabicie nudy, wypełnienie czymś czasu – ale i droga do tego, by być zdrowszym i szczęśliwszym. Kiedy gramy, zwłaszcza w większym gronie, pojawia się wiele okazji do śmiechu. Rozmaite nieporozumienia, pomyłki czy też niezwykłe zwroty akcji wywołują w nas wesołość. Wystarczy, że jedna osoba wybuchnie śmiechem, a pozostali zaraz do niej dołączą. Śmiech jest przecież zaraźliwy. I bardzo dobrze, bo wyzwala on w naszych organizmach endorfiny, nie bez powodu nazywane “hormonami szczęścia”.
  • Rozwój dziecka. Taki sposób spędzania wolnego czasu gwarantuje dzieciom prawidłowy rozwój, m.in. werbalne oraz komunikacyjne umiejętności.

Obecnie na rynku dostępna jest cała gama gier planszowych, dlatego prawdopodobnie każdy, niezależnie od wieku i zainteresowań, znajdzie planszówkę dopasowaną do indywidualnych oczekiwań. Biblioteka szkolna w niedługim czasie rozpocznie wypożyczanie planszówek. Trwa przygotowanie gier do udostępnienia czytelnikom(papierowe elementy planszówek muszą zostać zabezpieczone specjalną folią, która pozwoli zachować je jak najdłużej w dobrym stanie).

Został też opracowany regulamin wypożyczania gier. Mamy nadzieję, że planszówki znajdą wielu zwolenników w szkolnej społeczności. Będziemy też podejmować starania, aby systematycznie pojawiały się nowe tytuły. O terminie otwarcia szkolnej PLANSZOTEKI powiadomimy na stronie szkoły i przez dziennik elektroniczny.

Do zobaczenia w Bibliotece 🙂

 

Regulamin Szkolnej Planszoteki Zespół Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Śremie

  1. Podstawą do korzystania z zasobów PLANSZOTEKI jest bycie czytelnikiem szkolnej Biblioteki.
  2. Uczniowie z kl.1 -6 korzystają z zasobów PLANSZOTEKI tylko pod opieką rodziców lub pełnoletnich opiekunów(możliwe jest potwierdzenie chęci wypożyczenia poprzez dziennik elektroniczny – wtedy gra zostanie wydana czytelnikowi).
  3. Uczniowie kl.7-8 oraz LO mogą wypożyczyć grę samodzielnie.
  4. Wypożyczanie gier planszowych jest bezpłatne.
  5. Wypożyczenia i zwrotu gier planszowych dokonuje się w Bibliotece szkolnej.
  6. Zasady i okresy wypożyczania gier planszowych:
    • jednorazowo można wypożyczyć 1 grę planszową,
    • wypożyczyć można na okres nie dłuższy niż 14 dni,
    • Uwaga: Jeśli czas wypożyczenia obejmuje przerwy świąteczne, ferie, inne dni wolne od zajęć dydaktycznych, wtedy w sposób naturalny zostaje wydłużony. Gra powinna zostać zwrócona w dzień rozpoczęcia nauki.
    • gry WYPOŻYCZAMY we WTOREK, a ZWRACAMY w PONIEDZIAŁEK.
  7. W razie zagubienia gry planszowej lub elementu wchodzącego w jej skład (karty, pionka, żetonu itd.) należy odkupić grę lub uiścić kwotę odpowiadającą jej równowartości (cena rynkowa w momencie zagubienia).Gdy ze względów obiektywnych (np. brak dostępności na rynku ) nie będzie możliwości odkupienia danej gry, można odkupić inną o zbliżonej wartości lub podobnej tematyce po uzgodnieniu z nauczycielem bibliotekarzem.
  8. Nauczyciel bibliotekarz sprawuje nadzór nad grami planszowymi.
    • Wypożyczeniu i zwrotowi podlegają jedynie gry kompletne.
    • O wszelkich brakach, uszkodzeniach należy powiadomić przy zwrocie gry.
    • Zwracający powinien zaplanować czas zwrotu tak, żeby była możliwość sprawdzenia w jego obecności zawartości gry, przeliczenia jej elementów, potwierdzenia jej kompletności. Jeśli z jakiś względów nie będzie to możliwe, zwracający zdaje się na nauczyciela bibliotekarza, który sprawdzi kompletność gry i powiadomi o ewentualnych brakach rodziców lub prawnych opiekunów przez dziennik elektroniczny.

* Decyzje w innych kwestiach z zakresu udostępniania gier planszowych, które nie zostały ujęte w niniejszym regulaminie, podejmuje nauczyciel bibliotekarz.

** Sprawy sporne rozstrzyga Dyrektor szkoły.

 

.